Je situace na trhu s novostavbami opravdu natolik špatná, že je potřeba tlačit zájemce k nákupu?
Je situace na trhu s novostavbami opravdu natolik špatná, že je potřeba tlačit zájemce k nákupu?
Krize s sebou přinesla nutnost snížit ceny bytů i domů. Developeři ale poměrně dlouho vyčkávali a místo slev raději nabídli dárky – nové auto nebo novou kuchyň, podle velikosti prodávaných nemovitostí. Také se do ceny bytu začal zahrnovat například balkon, sklepní kóje, terasa nebo předzahrádka, což dříve nebylo běžné.
Novostavby často změní ráz obce i celého kraje.
Teprve v létě 2009 došlo k výraznějšímu poklesu cen nemovitostí, a to většinou u těch, které jsou pro svou lokalitu, dispozici či stavební standard v dnešní situaci neprodejné. Slevy se tak objevily u rozestavěných projektů, jejichž stavbu developer potřebuje financovat z prodejů.
Krize pročistila trh. Do značné míry zmizely neefektivní a neúspěšné developerské projekty (tedy koupila je úspěšnější konkurence) a ceny se stáhly z výšin, kam na ně téměř nikdo nedosáhl. V letech 2008-2009 poklesly ceny o 10 až 30 procent v závislosti na lokalitě a typu bydlení.
Po opadnutí zájmu o bydlení v novostavbě ale přichází oživení. Důvodem může být jak optimističtější pohled do budoucnosti, tak i hrozba zvýšení DPH, která by u novostaveb cenu výrazně zvedla. Může tak nastat stejná situace jako v roce 2007, kdy došlo k „předzásobení“ trhu a následnému výraznému propadu ve stavebnictví a v prodejích.
V každém případě to ale vypadá, že ceny novostaveb budou v druhé polovině roku 2010 stoupat v rámci inflace a s velkými slevami již nelze počítat. Zda se jedná o přechodný, nebo trvalý růst, ukáže teprve čas.
Mnoho dalších informací o novostavbách a vývoji jejich cen získáte v článku na stránkách internetového magazínu Svět bydlení. |