Má-li být vybavení vaší kuchyně opravdu kompletní, neměli byste zapomenout na digestoř neboli odsavač par. Jak si ale poradit s výběrem?
Má-li být vybavení vaší kuchyně opravdu kompletní, neměli byste zapomenout na digestoř neboli odsavač par. Jak si ale poradit s výběrem?
Správně zvolená digestoř vás zbaví par, pachů a mastných výparů, vznikajících při vaření, a zabraňuje jejich šíření do dalších prostor bytu.Digestoř ocení především majitelé malých bytů nebo kuchyňských koutů bez oken, tento spotřebič je ale důležitý i v rozměrnějších kuchyních.
Podle toho, zda je vaše kuchyně vybavena otvorem do světlíku, komínové nebo ventilační šachty, budete vybírat mezi odtahovou digestoří, jež páry a pachy odvádí přímo do komínové šachty, nebo digestoří recirkulační, vracející přefiltrovaný vzduch zpět do místnosti.
Vhodný odsavač par je nezbytnou součástí každé kuchyně.
Její uhlíkový filtr snižuje výkon přístroje až o 20 % a nezachytí vodní páry ani některé splodiny, navíc je nutné jej měnit každých 3-6 měsíců. Odtahová varianta se proto jeví výhodnější, v zimě ale může způsobovat značné tepelné ztráty, není-li instalována zpětná klapka. Ideální je proto digestoř s přepínáním mezi oběma metodami odsávání.
Digestoř by měla zapadnout do stylu vaší kuchyně a tvořit s ní harmonický celek. Její design můžete sladit i s ostatními spotřebiči, například s troubou. Podle umístění a vzhledu člěníme digestoře na následující typy: klasické, ostrůvkové, komínové, dekorativní, výklopné nebo výsuvné a zabudované.
Klasické digestoře se stejně jako další typy vyznačují příznivou cenou a různými možnostmi provedení, kromě bílého a černého laku je seženete i v mosazu nebo nerezu, z dalších materiálů se uplatňuje i plast, měď nebo tvrzený hliníkový plech. Do prostoru nad nimi můžete umístit skříňku kuchyňské linky nebo jiný úložný prostor, stejně jako u dekorativních, výsuvných, výklopných a zabudovaných digestoří.
Zajímají vás další rady pro výběr ideální digestoře? Přečtěte si celý text na stránkách internetového magazínu Svět bydlení. |