Družstevní byt má výhodu nižší ceny, ale jako vše na světě má i své nevýhody. Podívejme se na ně trochu zblízka.
Družstevní byt má výhodu nižší ceny, ale jako vše na světě má i své nevýhody. Podívejme se na ně trochu zblízka.
Na družstevní byt si nemůžete vzít půjčku nebo hypotéku. Ideální není ani varianta kombinace osobního a družstevního: pokud se družstvo rozhodne dům opravit a potřebuje si půjčit, stačí jediný nesouhlas vlastníka, aby byla celá snaha zmařena.
Dům může být i napůl v osobním a družstevním vlastnictví, má to však svoje nevýhody.
Není tedy divu, že se družstva často celá a najednou transformují na sdružení vlastníků. Proces to není jednoduchý a budete k němu s největší pravděpodobností potřebovat právníka – pokud ovšem nemáte nějakého opravdu šikovného, práva znalého a chytrého souseda. Do začátku se vám ale určitě budou hodit naše rady.
Jak složitý bude převod, to je otázka, jejíž řešení leží zejména ve vztazích mezi družstevníkem a bytovým družstvem, respektive dalšími členy. Ze zákona má každý z členů právo nahlížet do dokumentů týkajících se fungování družstva. Můžete tak snadno zjistit, zda má družstvo nějaké dluhy a pokud ano, jak velká část zbývá.
Tyto závazky mohly vzniknout rekonstrukcí celého domu, opravou střechy nebo instalací výtahu. Před převodem budete muset svůj podíl na celkovém dluhu družstvu, tedy anuitu, zaplatit.
Zajímají vás další podrobnosti převodu bytu z družstevního do osobního vlastnictví? Přečtěte si celý text na stránkách magazínu Svět bydlení. |