Právě dostavěný dům můžeme považovat za “nový”. A i když jsme při výstavbě domu splnili veškeré požadavky dané zákony a vyhláškami, můžeme najít opatření, kterými snížíme energetickou náročnost nebo náklady za energie. Na co je dobré se zaměřit?
Využití dešťové vody – když zadržíme napršenou vodu, můžeme ji následně použít pro zavlažování nebo zálivku zahrady a po pročištění i na splachování toalet. Průměrná velikost střechy je 100 m² a průměrné srážky v ČR jsou 680 mm, takže můžeme využít až 68 m³ vody. Ve skutečnosti jde zhruba o ⅔ uvedeného množství.
Přechod na účinnější zdroj vytápění – v případě, že jsme při výstavbě zvolili vytápění elektřinou nebo zemním plynem. Jako účinnější zdroj může být tepelné čerpadlo. Abychom měli jistotu, že je změna vhodná, je třeba, aby opatření posoudil specialista.
Fotovoltaika a bateriové úložiště – musíme si zodpovědět otázku “Proč vlastně zvolit fotovoltaiku a co s vyrobenou elektřinou budeme dělat?” Fotovoltaika pro nás bude dobrá ve chvíli, kdy budeme mít správnou velikost. Je podstatné, abychom vyrobenou elektrickou energii spotřebovali doma – na spotřebiče, předehřev vody, vytápění a možná baterie. Jakmile velikost předimenzujeme, pouze zaplatíme peníze navíc a nemáme z nich téměř žádný užitek (s výjimkou toho, že jsme přispěli k čistšímu prostředí kolem nás).