Raiffeisen stavební spořitelna eviduje stále větší počet exekucí vkladů klientů. Úřady státní správy (např. Finanční úřad nebo Správa sociálního zabezpečení) mohou prostřednictvím exekutorů uhradit dluhy svých dlužníků z jejich stavebního spoření. Klient tím však poruší smlouvu a stavební spořitelna...
Raiffeisen stavební spořitelna eviduje stále větší počet exekucí vkladů klientů. Úřady státní správy (např. Finanční úřad nebo Správa sociálního zabezpečení) mohou prostřednictvím exekutorů uhradit dluhy svých dlužníků z jejich stavebního spoření. Klient tím však poruší smlouvu a stavební spořitelna je nucena ze zákona odevzdat státu celou dosavadní přidělenou státní podporu, což může v krajním případě činit až 22 500 korun
Nebezpečné předlužení některých občanů vede mnohdy až k exekucím, které se vztahují na veškeré finanční prostředky, a tedy i na stavební spoření. Klient však může být nemile překvapen, když je z jeho účtu stavebního spoření odečten dluh, poplatky za vymáhání dluhu a ještě veškerá dosud přidělená státní podpora. Byla totiž ze strany klienta porušena jedna ze základních podmínek stavebního spoření: po dobu trvání smlouvy nelze volně nakládat s naspořenými finančními prostředky.
„Exekuce vkladů stavebního spoření je čím dál častější způsob vymáhání pohledávek úřadů státní správy a exekutorů. Měsíčně evidujeme řádově tisíce žádostí o prověření, zda dlužník má stavební spoření právě u Raiffeisen stavební spořitelny. Skutečný počet exekučních příkazů pak přesahuje stovku měsíčně,“ vysvětluje místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele Raiffeisen stavební spořitelny Dr. Ing. Pavel Chmelík. Stavební spořitelna však v tomto procesu figuruje jen jako prostředník. Ze zákona je totiž povinna na příkaz exekutora nebo úřadu státní správy uvolnit finanční prostředky vkladů klienta, a to i bez jeho souhlasu. „Stavební spořitelna tak nemá jakoukoli pravomoc zasáhnout do tohoto procesu (např. upozornit klienta o probíhajícím šetření) nebo procesu dokonce zabránit. Její povinností je pouze odevzdat finanční prostředky úřadu nebo exekutorovi a následně odevzdat řádně přidělenou státní podporu klienta, protože nebyly naplněny všechny zákonné podmínky pro její přidělení,“ dodává Chmelík.
V poslední době tolik zmiňované předlužení občanů již má své oběti. Exekuce však nemusí mít jen podobu zapečetěných dveří bytu, ze kterého byly vystěhovány všechny hodnotnější věci. Exekutor se obvykle v prvé řadě zajímá o naspořené peníze. V případě exekuce vkladu stavebního spoření přijde klient nejen o několik desítek tisíc korun, ale také se mu obvykle na dlouho rozplyne sen o novém bydlení.