Bydlet lépe a zároveň mít finanční prostředky k dispozici pro aktuální použití. Tuto možnost skýtá tzv. zpětné financování od Raiffeisen stavební spořitelny.
Bydlet lépe a zároveň mít finanční prostředky k dispozici pro aktuální použití. Tuto možnost skýtá tzv. zpětné financování od Raiffeisen stavební spořitelny.
Bydlet lépe a zároveň mít finanční prostředky k dispozici pro aktuální použití. Tuto možnost skýtá tzv. zpětné financování od Raiffeisen stavební spořitelny. Efektivní nakládání s penězi v čase je v současnosti velmi populární. Princip je jednoduchý: klient na počátku stavby nebo rekonstrukce má své finanční prostředky. Začne se stavebními pracemi a už v průběhu nebo po jejich dokončení zjistí, že proinvestované peníze potřebuje na něco jiného, respektive že mu chybí prostředky na dokončení zamýšleného projektu. Raiffeisen stavební spořitelna mu půjčí hotovost na základě již zrekonstruovaného nebo postaveného (nutno doložit účty). Podmínkou tohoto refinancování je uzavření smlouvy o stavebním spoření.
Výhody zpětného financování:
– Klient nejprve provede rekonstrukci a pak si ji nechá proplatit, takže při nakupování materiálu a placení řemeslníků není nijak časově vázán.
– Úvěr s úrokem 4,9 % ročně s možností odpočtu úroků ze základu daně.
– Klient v průběhu čerpání úvěru zároveň spoří s výhodným úrokem a samozřejmě se státní podporou, což je dodatečný výnos, kterým lze umořit část úvěru.
– Možnost splatit úvěr kdykoli bez sankce (na rozdíl od jiných způsobů financování) nebo formou mimořádných úložek či splátek splácet rychleji.
Příklad
Rodina Hálkových zdědila byt po babičce, do kterého však nebyla léta investována ani koruna. Rozhodli se pro výměnu oken, renovaci podlah a radikální změnu kuchyně včetně probourání příčky do obývacího pokoje. Měli našetřeno zhruba 100 tisíc korun a navíc založeno stavební spoření se stejnou cílovou částkou. V průběhu rekonstrukce se však ukázalo, že bude potřeba nová elektroinstalace a že změnou dispozice bytu bude nutné zasáhnout i do koupelny. Celková částka za rekonstrukci se tedy vyšplhala na 300 tisíc korun, které Hálkovi nemají. Co s tím?
Pan Hálek si vzpomněl na stavební spoření u Raiffeisen stavební spořitelny a požádal o zvýšení cílové částky na 300 tisíc korun (úrok z vkladů 2 % p.a., se státní podporou maximálně 3 000 Kč). Bude měsíčně ukládat minimálně 900 korun a může požádat o úvěr na stejnou částku. Doloží své příjmy, podklady k zajištění úvěru a také všechny doklady k rekonstrukci včetně daňových dokladů k již pořízenému stavebnímu materiálu a práci řemeslníků. Během několika dnů obdrží na svůj účet potřebné peníze a staví dál.
Kalkulace
Měsíční vklad na stavební spoření 900 Kč
Splátka úvěru 1 230 Kč
Celkové měsíční zatížení Hálkových 2 130 Kč
Úvěr ze stavebního spoření lze podle zákona použít jen k financování bydlení, např. získání bytu, koupě stavebního pozemku, úpravy nebytového prostoru na byt nebo rekonstrukce bydlení.