Praha, 9. září 2020 – Při plánování i realizaci rekonstrukce domácnosti se lidé spoléhají nejvíce na sebe. Služby architekta či bytového designera by využil jen každý pátý. A dokonce jen 15 procent se chce plně spolehnout na řemeslníky.
Praha, 9. září 2020 – Při plánování i realizaci rekonstrukce domácnosti se lidé spoléhají nejvíce na sebe. Služby architekta či bytového designera by využil jen každý pátý. A dokonce jen 15 procent se chce plně spolehnout na řemeslníky.
Sezóna rekonstrukcí domů a bytů čile pokračuje a sehnat řemeslníka na výpomoc je mnohdy komplikované. Češi si ale dokáží poradit i bez nich. Vyplývá to z průzkumu, který si Raiffeisen stavební spořitelna nechala zpracovat u NMS Market Research.
Polovina lidí (46 %) se chce do rekonstrukce pustit výhradně svépomocí, naopak jen 15 % by nechalo úplně všechny práce na řemeslnících. Zbytek si najme profesionály, ale s drobnými úkony jim pomůže. Obecně záleží na charakteru stavebních nebo interiérových úprav – drobnosti si lidé ošetří sami, k odborně náročnějším pracím si přizvou řemeslníka.
„Lidé si profesionály najímají především při větších či kompletních rekonstrukcích – tady už na svépomoc spoléhá jen čtvrtina lidí. Naopak vymalovat ložnici či zařídit dětský pokoj skutečně většina zvládne bez pomoci řemeslníků.“ říká Lukáš Kopecký, ředitel PR a marketingu Raiffeisen stavební spořitelny. Dodává, že situace záleží také na tom, jaká část domu se rekonstruuje.
Odborných služeb navíc Češi příliš nevyužívají ani při plánování rekonstrukce. O změnách dispozic, vhodných barvách a materiálech rozhodují většinou sami. Jen necelá pětina (18 %) si najímá architekta nebo bytového designera.
„Téměř třetina lidí se přitom obává špatného výsledku., kterému by se konzultací s profesionálem pomohlo předejít. Je to sice výdaj navíc, ale zase díky dobrému přehledu o trhu, zkušenostem a řešením na míru vám architekt či designér může ušetřit čas i peníze,“ vysvětluje Lukáš Kopecký.
A jaké další obavy jsou s velkými změnami domova nejčastěji spojené? Více než polovina lidí (54 %) se obává, že se rekonstrukce prodraží. Druhou nejčastější obavou je prašnost (34 %) a celkové nepohodlí (29 %). Často se také lidé bojí, že řemeslníci budou nespolehliví (29 %) nebo že se rekonstrukce příliš prodlouží (27 %).
„Navýšení nákladů je pochopitelná obava a s víceprácemi je určitě potřeba počítat už při sestavování rozpočtu, vždy je nutné počítat s nějakou rezervou. Tou mohou být naspořené finance nebo si můžete ještě před započetím zjistit podmínky poskytnutí úvěru, například u své stavební spořitelny,“ doplňuje Lukáš Kopecký.
Jak plánujete řešit rekonstrukci bydlení?
Čeho se během rekonstrukce obáváte?
Plánujete při rekonstrukce využít služeb architekta nebo bytového designéra?
Zdroj dat: NMS Market Research, vzorek 1 000 respondentů.
O Raiffeisen stavební spořitelně
Raiffeisen stavební spořitelna poskytuje v České republice stavební spoření a výhodné úvěry na rekonstrukce, modernizace i pořízení bydlení. Na český trh vstoupila v roce 1993 jako první stavební spořitelna, ještě pod jménem AR stavební spořitelna a.s. Je součástí Raiffeisen, největší soukromé finanční skupiny působící na rakouském trhu, jejíž tradice sahá až do roku 1862.
Provozuje širokou síť poradenských míst na území celé České republiky a je spolehlivým partnerem pro řešení nejen bytových potřeb. Její finanční poradci klientům poskytují komplexní finanční poradenství v otázkách bydlení, zajištění života, majetku, rodiny i zabezpečení na stáří.
Kontakt pro média:
Martin Moc, PR konzultant, Weber Shandwick, +420 724 724 280, mmoc@wsczech.cz